„Komentarz do zasad konkurencyjności Program Operacyjny Kapitał Ludzki” autorstwa radcy prawnego Pawła Sendrowskiego

„Komentarz do zasad konkurencyjności Program Operacyjny Kapitał Ludzki” autorstwa radcy prawnego Pawła Sendrowskiego

„Komentarz do zasad konkurencyjności Program Operacyjny Kapitał Ludzki” autorstwa radcy prawnego Pawła Sendrowskiego. Powyższa publikacja, kierowana jest zarówno do beneficjentów programów unijnych, jak i do Pośredniczących.

Zasada konkurencyjności w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki 2007–2013 (PO KL) obowiązuje od dnia 1 października 2008 roku. Od tego czasu była wielokrotnie doprecyzowywana, zmieniana, rozbudowywana. Początkowo stanowiła jedynie kilka postanowień we wzorze umowy o dofinansowanie, dopiero z czasem urosła – zgodnie zresztą z przyporządkowaną jej nazwą – do roli „zasady”, regulacji, która w praktyce miała precyzyjnie określać prawa i obowiązki beneficjentów w tym zakresie.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat niestety nie wypracowano jednolitych dla wszystkich – beneficjentów oraz Instytucji Pośredniczących / Instytucji Wdrażających (IP / IW) – wytycznych, zasad interpretacyjnych, przez co analizując niniejsze zagadnienie, nie sposób nie odnieść wrażenia, że w tej materii zapanował swoisty chaos.

Oczywiście Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR) jako Instytucja Zarządzająca (IZ PO KL) w swoich interpretacjach i pismach do IP / IW przedstawia ogólne ramy, które pozwoliłyby wszystkim uczestnikom procesu związanego z wydatkowaniem środków w ramach PO KL na prawidłowe, niepozostawiające wielu wątpliwości stosowanie procedury w ramach zasady konkurencyjności.

Trudno też nie zauważyć, że MIR – w mojej opinii słusznie – w związku z ubogim stażem zasady konkurencyjności, brakiem orzecznictwa i doktryny stara się nawiązywać do wypracowanych już reguł i zasad interpretacyjnych znanych w zamówieniach publicznych.

Kierunek naznaczony przez MIR należy uznać za jak najbardziej prawidłowy. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę, iż również Zasady finansowania PO KL, a więc dokument nadrzędny zarówno dla beneficjentów, jak i IP / IW oraz wszelkich jednostek kontrolujących realizację projektów PO KL, stanowi, że zasada konkurencyjności wprowadza znacznie bardziej uproszczony tryb niż w przypadku prawa zamówień publicznych, niemniej jednak ma na celu dopuszczenie szerszego grona podmiotów, które mogłyby być zainteresowane realizacją zamówień zlecanych przez beneficjentów.

Wydaje się jednak, że do dzisiaj – mimo kilku lat stosowania – zasada konkurencyjności zdaje się niedoskonała, budzi wiele niepotrzebnych wątpliwości, a nawet jest niezrozumiała (również dla pracowników IP / IW), co widać przede wszystkim w rozbieżnościach w ocenie tego zagadnienia przez poszczególne IP / IW.

Niestety, przywołane w niniejszej publikacji przykłady z praktyki, jak również sprawy analizowane przez MIR w związku z wnoszonymi przez beneficjentów odwołaniami od decyzji IP / IW dotyczącymi uznania wydatków za niekwalifikowane pokazują, że w przypadku zasady konkurencyjności z jednej strony IP / IW zdają się nie dostrzegać tego, że postępowania przeprowadzane w ramach tej zasady nie mogą być bardziej uciążliwe i skomplikowane dla beneficjentów niż zamówienia publiczne dla jednostek sektora finansów publicznych, a z strony widoczny jest brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego osób odpowiedzialnych za ocenę i kontrolę w zakresie stosowania zasady konkurencyjności, w szczególności odpowiedzialnych za weryfikację prawidłowego szacowania przez beneficjentów zamówień, a zatem jednej z najważniejszych czynności, która następnie determinuje prawidłowe przeprowadzenie procedury.

W niniejszej publikacji stawiam sobie za cel przedstawienie jednolitych reguł i zasad mających oparcie w unormowaniach dotyczących PO KL, wiedzy zaczerpniętej z zamówień publicznych, jak również, z pewnością pomocnych, interpretacjach i pismach MIR.

 

Osoby zainteresowane nabyciem Komentarza zapraszam do kontaktu:

Marta Kabata

T: 502 875 224

E: mkabata@wgpr.pl

 

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *