„Zamówienia tego samego rodzaju”, „Supplies of the same type”

„Zamówienia tego samego rodzaju”, „Supplies of the same type”

Mam przyjemność poinformować Państwa, iż jestem w trakcie pracy nad komentarzem do prawa zamówień publicznych pt.: „Zamówienia tego samego rodzaju”, „Supplies of the same type”. Planowane wydanie komentarza to pierwszy kwartał 2015 r.

Dlaczego właśnie taki temat?

Po pierwsze, zagadnieniem „zamówień tego samego rodzaju” (czyli w dużym skrócie – kiedy mamy do czynienia z jednym zamówieniem, a kiedy zamówienia są odrębne i można je oddzielnie sumować) interesuję się już od kilku lat. Zresztą jak dla mnie jest to najciekawsza materia prawa zamówień publicznych i niestety dostrzegam niedostatek informacji w tym zakresie.

Jest to tym bardziej zastanawiające, iż „zamówienia tego samego rodzaju” są jedną z najważniejszych i najbardziej problematycznych kwestii, z którymi muszą zmierzyć się zamawiający stosujący prawo zamówień publicznych, czy też beneficjenci nie będący jednostkami sektora finansów publicznych wydatkujący środki w ramach funduszy Unii Europejskiej.

Czynność ta jest o tyle istotna, iż decyduje de facto o prawidłowym przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a błąd w ustaleniu okoliczności, czy mamy do czynienia z jednym, czy z odrębnymi zamówieniami, może spowodować konsekwencje w postaci naruszenia prawa zamówień publicznych, dyscypliny finansów publicznych, czy też skutkować może wymierzeniem korekty finansowej za nieprawidłowości przy wydatkowaniu środków z UE. Szczególnie dotkliwe wydają się sankcje stosowane przez instytucje pośredniczące, które oceniają prawidłowość wydatkowania środków współfinansowanych z funduszy UE, które wymierzać mogą właśnie ww. korekty finansowe. W tym aspekcie niezwykle problematyczne dla beneficjentów programów pomocowych UE jest ustalanie w ramach realizowanych projektów, kiedy faktycznie mają obowiązek sumowania określonych zadań, co jednocześnie determinuje obowiązek stosowania właściwych procedur.

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku prawo zamówień publicznych (zwana dalej „Ustawą”) nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, jakie czynniki decydują o tym, że mamy do czynienia z jednym zamówieniem, czy zamówieniami odrębnymi. Dlatego też w doktrynie przyjmuje się, że zamawiający powinni każdorazowo odnieść się do pojęcia „zamówienia tego samego rodzaju”, którym ustawodawstwa posłużył się w art. 34 Ustawy. Co prawda pojęcie „zamówienie tego samego rodzaju” w art. 34 Ustawy odnosi się do usług lub dostaw powtarzających się okresowo, jednakże zasadne jest twierdzenie, że odnosi się ono do wszystkich rodzajów zamówień udzielanych na gruncie prawa zamówień publicznych. Zresztą, pojęcie to zostało zaczerpnięte z prawa wspólnotowego („supplies of the same type”), o czym stanowić będzie również komentarz.

Prawo zamówień publicznych nie definiuje również pojęcia zamówień tego samego rodzaju

Można jednak przyjąć, że zamówienia publiczne będą tego samego rodzaju, jeżeli usługa, dostawa lub robota budowlana objęta takim zamówieniem będzie służyła realizacji tego samego celu, spełniać będzie tę samą funkcję i może zostać wykonana za pomocą tych samych środków czy narzędzi oraz może zostać zrealizowana przez tego samego wykonawcę. Oczywiście, ze względu na złożoność problemu dotyczącego niniejszego zagadnienia, w komentarzu będą starał się na bazie różnych przykładów, wypracowanego stanowiska doktryny, jak również na gruncie orzecznictwa ETS odpowiedzieć na pytanie, jakie faktycznie czynniki decydują o uznaniu danego zamówienia za zamówienie tego samego rodzaju, jakimi kryteriami należy się kierować oraz jak te kryteria należy interpetować.

6 komentarzy

  1. Panie Pawle, czekam z niecierpliwością na kolejną publikację.
    Przy okazji gratuluję pomysłu z blogiem Panowie- świetna inicjatywa! Pozdrawiam, Zbigniew Nowacki.

    Odpowiedz
    • A dziękuję Panie Zbigniewie! W tym momencie dopracowujemy już szczegóły techniczne, tak więc komentarz powinien być dostępny pod koniec przyszłego tygodnia.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  2. Gdzie będzie można nabyć ten komentarz?

    Odpowiedz
    • Komentarz w wersji papierowej dystrybuowany będzie przez dział sprzedaży naszej kancelarii. Zaczynamy od przyszłego tygodnia.

      pozdrawiam

      Odpowiedz
  3. Wspanialy artykul. Ciesze sie wpadlem na te strone. Doceniam prace wlozona w tworzenie bloga i oczekuje na nowe posty. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Dziękujemy za miłe słowo. Zapraszamy częściej na naszego bloga.

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *